Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Fotka uživatele Já Týna Ginny.
Autor: Jonas Jonasson
Originální název: Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann

 

Poprvé vydáno celosvětově: 2009

Panteon – 2014

ISBN: 978-80-87697-20-7
Počet stránek: 399

Představte si stoletého Foresta Gumpa v čůracích trepkách (čůrací jsou proto, jelikož muž v jeho věku dál nedočůrá).
Příběh Alnana Karlssona je v knize popisován ve dvou časových přímkách. Jedna se odehrává v přítomnosti a popisuje svéráznou cestu Allana, jeho přátel, slona a kufru. Tato část je vtipná alegorie na detektivní romány, která mne ovšem nenadchla tak, jako časová linie popisující jeho předešlý život.
Podoba s Forestem Gumpem se nedá přehlédnout. Oba dva, jak Forest tak Allan, jsou ve svém životě svědky mnoha světových událostí, aniž by si to uvědomovali. Ovšem Allan toho zažije nepatrně více.
Nejenže opije amerického prezidenta, ale zažije desetiletého Kim Čonk-ila, první atomovou bombu a mnohé další. Hlavně všechno brát s nadsázkou.
Lehce sarkastický a nadlehčený humor, který pan Jonasson ve své knize brilantně používá, vykouzlí pobavení na tváři každému čtenáři. Autor velmi jasně ukazuje, jak moc se lidé dokáží stresovat kvůli všemu a jak moc se na tohle můžeme vykašlat, hlavně když nás nenutí pít sladké likéry s paraplíčkem. Berme život s nadsázkou, stejně jako to dělá stoletý Allan po celý svůj život. Co bylo, bylo, co má být, to je, a co bude, to bude.
Velmi příjemných pár večerů strávených nad knihou.

 

 

 

 

 

 

Discover more from HRANATÉ šitíčko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading