Peter V. Brett: Pouštní kopí

Anotace:

Pouštní Kopí, pokračování románu Tetovaný, líčí střet dvou kultur, dvou světů. V jednom z nich, pohlceném válkou s démony, je nejvíce ceněna schopnost bojovat a život jednotlivce je bezvýznamný, druhý si lidského života váží nadevše a brání každého člověka. Ano, Osvoboditel přichází, ale který to je? Arlen narozený do světa spoutaného strachem z démonů se rozhodl vzepřít osudu. Stal se z něj Tetovaný, osamělý bojovník, na něhož lidé hledí jako na spasitele. Arlenovou snahou je však lidem dokázat, že každý je za svůj osud i život zodpovědný především sám. Kdo je tedy bojovník z pouště, který sám sebe prohlásil za Osvoboditele a vydal se na válečné tažení s cílem sjednotit národy v boji proti démonům? Kdo z nich má větší šanci, když démonské řady rovněž posilují…?

Recenze: Další kniha z legendární série o válce mezi lidstvem a plemenem démonů, jenž se nazývají Jadrnci. Musím uznat, že kniha byla z počátku pro mne malým zklamáním, ale autor opětovně nezakolísal a postupně mě kniha vtáhla do děje, jako to bylo u prvního dílu i když ten byl o poznání zajímavější. Ze začátku velice zdlouhavě  popisuje osud dvou dalších postav od počátku jejich útlého dětství až po dospělost. Zejména Jardirův nástup do Šárumského bojového výcviku, až po jeho vzestup k moci a svatbou s Ineverou.

Poté je Krasijským lidem označen za osvoboditele, který má zbavit lidstvo od veškerého démonského pléna, ale na druhou stranu není jediný, kdo je považován za osvoboditele. Zajímavé na této knížce bylo – ač se mi to nechce přiznat, tento díl stejně tak čtvrtý bych přirovnal k problémům soudobé společnosti a dnešní doby – je rozpor mezi Seveřeny a Krasijským lidem zastoupený Jardirem.

Krasijci rozděleny na kasty  neuznávají nic a nikoho, kdo se jim hluboce liší. Autor sám má i zde pečlivě promyšlené reálie světa (zejména se dozvíme něco o inteligenci démonů a mnoho dalších věcí) a musím uznat, že myšlenka dvou osvoboditelů se mu velice povedla, zdařila a mě osobně zamlouvá. Negativa převažují úplně ta samá z prvního dílu.

Úryvek knížky:

„Ale co velká válka s démonským plemenem?“ ozval se Rojer. „Musíš vést lidi do boje.“

„Do jádra, chlapče, já přece nejsem žádný zatracený Osvoboditel!“ zavrčel Tetovaný. „Tohle není žádná báje z pastýřského kánonu a já jsem nebyl seslán z nebes, abych sjednotil lidstvo. Já jsem jen Arlen Sedlák z Tibbetské Říčky, pitomý kluk, co měl více štěstí než rozumu.“

„Ale tady nikdo jiný není.“ vyhrkl Rojer. „Jestli nepovedeš lidi ty, tak kdo?“

Tetovaný pokrčil rameny: „Co je mi potom, já nikomu válku nevnucuju. Já chci jen zařídit, aby mohl bojovat každý, kdo bojovat chce. A jakmile se ten balvan dá do pohybu, tak mu uhnu z cesty.“

 

Série: Démonská série (2.)
Originální název: The Desert Spear
Žánr: Romány, Sci-fi a fantasy
Rok vydání: 2010, 1. vydání originálu: 2010

 

Počet stran:    624
Nakladatelství:    Triton
Překlad:    Mirka Polová
Edice:    Trifid
Ilustrace/foto:    Lauren K. Cannon
Autor obálky:    Larry Rostant
Vazba knihy:    vázaná s přebalem
ISBN:    978-80-7387-402-5