Není anděl, jako anděl

Případ andělské košile

Inna Rottová

Smrt v nemocnici, vdova, jež neví, co chce, nebo to tak aspoň vypadá a k tomu přidejme 80letou vyšetřovatelku. Zdá se vám to jako zajímavá kombinace? Přesně takovou však je kniha, jež bych ráda prostřednictvím této recenze představila.

Anotace knihy (zdroj: databazeknih.cz):

„Na tchyni majitele detektivní kanceláře se obrací bývalá členka symfonického orchestru Helena Schulzová, kterou příbuzní a okolí podezírají, že zabila svého muže, protože po operaci zůstal sice naživu, ale zcela bezmocný a odkázaný na celodenní péči. Policie však neobjevila cizí zavinění a lékařská komise nezjistila žádné lékařské pochybení. Podle vyšetřovatelů zavinila Schulzovu smrt nemocniční košile, které se říká andělská…“


Jedná se o knihu s příznačným názvem Případ andělské košile, kterou napsala Inna Rottová a v roce 2016 vydalo nakladatelství MOBA.

Kniha mě zaujala svým názvem a obrázkem na přebalu. Abych pravdu řekla, představila jsem si pod názvem úplně něco jiného než jsem měla a jeho skutečný význam mi došel až ve chvíli, kdy jsem se dočetla k tomu, jak nebožtík zemřel.

Musím říci, že jsem ráda, že jsem si mohla přečíst další skvělou českou detektivku. Tato byla výjimečná. Jistě si pokládáte otázku: Čím byla tak zajímavá? Ráda vám na ni v následujících řádcích odpovím. V osobě hlavní hrdinky najdete vlastnosti některých známých vyšetřovatelů. Dalo by se říci, že je to Columbo v sukni s Poirotovými šedými buňkami mozkovými.

Celý příběh je vyprávěn ich-formou, což přidává na serióznosti celého vyprávění. Je to neskutečně čtivý, strhující příběh, jenž si zaslouží, aby si jej přečetl každý čtenář, který miluje českou detektivku.

Co se týče jazyka, musím pochválit jeho kultivovanost, i když… Bohužel jsem v textu shledala několik pravopisných chyb a celkem dost překlepů, některé i trošku pozměňovaly myšlenku, kterou autorka v příběhu chtěla zanechat.

Kompozičně je celý příběh vystaven na chronologii. Celé vyšetřování jde postupně. Občas však jsou patrné tendence k retrospektivitě, můžeme je sledovat ve chvíli, kdy vzpomínají svědkové a podezřelí na chvíle před a krátce po vraždě.

Celý námět této knihy shledávám za velmi originální. Nikdy jsem neměla pocit, že se autorka opakuje, vždy se snažila příběh posunout vpřed. Vůbec se zde nesetkáme se sklony k stereotypnosti, nikdy jsem se při čtení nenudila.

Pokud si toužíte přečíst knihu, která vás bude bavit od začátku do konce, tato je pro vás jako stvořená. Stejně tak bych ji doporučila všem milovníkům detektivek, případně příznivcům MOBácké edice Původní česká detektivka. Moje subjektivní hodnocení knihy je 95 %.

Bibliografické údaje (zdroj:databazeknih.cz):

Žánr:              Detektivky, Literatura česká
Rok vydání:        2016, 1. vydání originálu: 2016 …více
Počet stran:       240
Nakladatelství:    MOBA (Moravská bastei)
Edice:             Původní česká detektivka
Vazba knihy:       vázaná
ISBN:              978-80-243-6963-1

Zdroj recenze: Iwíkova knihovna

Discover more from HRANATÉ šitíčko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading