Návrat na Moonlight Plains

Příběh starý jako lidstvo samo. Příběh, kdy láska postrádá jakoukoliv rovnici a prostě přichází, nečekaně, bez ohledu na roční období, bez ohledu na to, zda je válka či mír. Bez ohledu na to, zda si to přejeme či ne. Prostě je zde a je na nás, zda ji chytíme a nenecháme si ji utéct, nebo se budeme řídit rozumem a uzamkneme do tajné přihrádky našich vzpomínek.S autorkou této krásné knihy, Barbarou Hannay, jsem se setkala už jednou a to při její knize Utajená léta. A hned od prvních stránek si mne naprosto získala, ačkoliv nejsem zrovna romantický typ. Ale až se začtete do prvních řádků, prostě vás pohltí. Jednoduchostí, čtivostí a hlavně krásným příběhem.
V knize Návrat na Moonlight Plains se odehrávají dva příběhy ve dvou časových rovinách, aby se na konci stránek sešly. Ten z roku 1942 je vyprávěn z pohledu Kitty, mladé vnučky farmáře, která se provinila snad jen tím, že byla naivní a zamilovaná. Kitty, která nyní žije v pečovatelském domě, prožila v krušných a temných časech druhé světové války, vztah, od počátku odsouzený k záhubě. Nedaleko farmy, kde žila se svým strýčkem, se zřítilo americké, vojenské letadlo se dvěma piloty. Myslím, že už toto leccos napoví a nebudete daleko od pravdy, když si domyslíte, že se zamilovala do jednoho z nich. Do vysokého, černovlasého Američana, s příznačnou přezdívkou Princ. Čekáte happy end? No, uvidíme, nemůžeme předbíhat, ale věřte, že za války šťastných konců bylo jen velmi poskromnu.
Kittyin vnuk Luke je babiččiným oblíbencem a farmu Moonlight Plains má v krvi. Co na tom, že zub času a termiti si na celém domě vybrali svou daň. Jeho snem je uvést jej do původního stavu a vrátit mu jeho zašlý lesk. Babička jej v tom podpoří a nejen to. Snaží se jej dát dohromady s mladou vdovou Sally, novinářkou na volné noze, stále truchlící pro svého mrtvého manžela, ale na její vkus už moc dlouho.
Co by to byl za příběh, kdyby v něm nebylo alespoň malinko dramatu, bouří a nedorozumění. Luke a Saly kolem sebe krouží, i když je to k sobě mocně přitahuje. Ale jak už to tak bývá, city jsou divná věc, ovládnou nám myšlenky i jednání a brání nám jednat tak, jak bychom chtěli.
Málem bych zapomněla zmínit tajemné dopisy, nalezené v pozůstalosti starého pána, Američana, bývalého pilota, které nalezne jeho dcera. Už tušíte, kdo by to mohl být? Nechápe tu ohromnou sílu citů, která z nich přímo čiší a rozhodne se jakousi Kitty, pro níž byly dopisy určeny, vyhledat a přijít tajemství na kloub.
Při slavnostním otevření domu na Moonlight Plains vychází celá stará pravda najevo a právě v tu chvíli přichází onen šťastný konec. Nebo že by snad nebyl až tak šťastný?  Jste zvědaví?

17760571_1897017607202192_1519418726_n

Barbara Hannay je spisovatelka, která psala převážně sladkobolné románky. Nejspíš ne vše bych dokázala přečíst, ale její poslední dva romány jsou prostě to pravé i pro mne. Nejen, že se u nich dá báječně snít, ale zároveň se můžete kochat nádhernou australskou krajinou, do které své příběhy zasazuje. Divoká buš, stádo dobytka a spalující slunce vám budou průvodcem a právě toto mne na jejich knihách fascinuje. A když se k tomu přidá staré tajemství, které prostě musíte rozluštit, vznikne z toho kráska, kterou jsem právě dočetla.  U čtení se nudit nebudete, žádné přeskakování řádků, či stránek. Návrat je velmi čtivé dílo, bez jakýchkoliv zádrhelů, prostě jen milostná píseň s nádechem smutku. A věřte mi, až se začtete do prvních řádků, dáte mi za pravdu, že tato australská rodačka to prostě umí.

Za recenzní výtisk patří můj dík Knihám Dobrovský
 
Kniha:      Návrat na Moonlight Plains
Autor:      Barbara Hannay
Vydal:      Baronet
V roce:     2017
Stran:      376

Discover more from HRANATÉ šitíčko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading