Zlatý lev

A co na knihu říká Magda?

Wilbur Smith, fantastický autor, jehož ságu Řeka Bohů jsem si zamilovala. Tato nová kniha byla pro mě docela výzva a dost jsem se na ni těšila.

Autor od začátku svým osobitým stylem vypráví příběh o kapitánu Halovi a jeho nastávající generálu Judith Nazetové na pozadí válek u východního pobřeží Afriky. Je poměrně složité vyznat se v jemných nuancích válek, spojenectví a kmenových nepřátelství. Nutno říct, že jak jsem se začetla, už nešlo přestat číst. Je ale pravdou že doteď moc nechápu, kdo proti komu a proč vlastně bojoval. Kniha je plná lásky, nenávisti a vášně což je podle mě dost typické pro Smithe. Postavy zejména negativních hrdinů mají skvěle vykreslené charakteristiky. Je tak velmi snadné se ocitnout uprostřed příběhu na lodi s Halem, v zajetí s Nazetovou anebo uprostřed bojové arény, kde se cvičí zmrzačený Halův úhlavní nepřítel.

Od chvíle, kdy doplují hlavní hrdinové na Zanzibar, a propukne naplánované spiknutí proti hlavním hrdinům, děj začíná ztrácet dech. Autor se upíná na líčení útrap dotčených, na jejich citové rozpoložení a to co tak bravurně vykreslil v předchozích stranách, ztrácí svůj půvab. Bohužel čím víc jsem se blížila ke konci, tím víc se děj stával banálním a průměrným. Čekala jsem fantastické vyvrcholení knihy, to se ale bohužel nekonalo. Autor konec knihy shodil jednoduchým vykreslením románku a touhou hlavních hrdinů jet „domů“ (do nového domova a země v případě Nazetové) jako z červené knihovny. Nemůžu si pomoct, ale čekala jsem víc po tak slibném začátku.

Když bych měla celou knihu shrnout v jedné větě – stojí za přečtení, ale nečekejte od ní příliš, pak byste mohli být zklamaní. Nejlíp udělá ten, kdo si knihu přečte a pořídí si vlastní zkušenost se Zlatým lvem.

My děkujeme za recenzní výtisk nakladatelství Alpress a už teď se vrháme na Satan se smál z nebe.:-)

Anotace:

Hal Courtney se spolu s milovanou Judith plaví na jih podél pobřeží východní Afriky. Míří do Anglie. Loď přepadnou vyhladovělí námořníci a s nimi se na palubu dostane i Pett, nájemný vrah. Ten se Halovi vetře do přízně. Pett se nelíbí nikomu z posádky, a tak se Hal rozhodne vysadit ho na Zanzibaru, v hnízdě svých nepřátel. Jenže vůbec netuší, kdo všechno se proti němu spikl.