Láska v Římě

„Zákon lásky k druhému člověku nelze pochopit logikou, protože je nelogický.“

                                                         Lev Nikolajevič Tolstoj, Anna Karenina

 

 

Otevřu knihu a jako první na mě vykoukne ručně kreslená mapa centra Říma. Mapa mému srdci tak moc známá a tolikrát prohlížená. Už od prvních stránek vím, že tento román bude mojí srdcovkou. Pak listuji dále a narazím na prolog. Ten si prostě musím přečíst hned, i když si knihu teprve prohlížím… A mé srdéčko plesá. Tak moc mi autor mluví z duše. Řím prostě poznamená každého. Navždy.

 17274296_10211158815999151_1946797447_n

Příběh tří párů a jejich milostných vztahů zasazených do kulis historických památek Říma, kde vás každá kapitola zavede na utajené místo v Římě.

Alice je studentka umění a do Říma přichází sama – za dobrodružstvím a inspirací, než se usadí a vezme si svého poněkud usedlého přítele. Ale člověk míní a Řím mění. Kdo je ten kluk na skútru v zeleném tričku? Existuje něco jako láska na první pohled?

Meg a Alec jsou věčně rozhádaní bohatí manželé z Los Angeles. Vracejí se do Říma po dvaceti letech, kvůli jedné dlaždičce. Tenkrát zde ale byli na svatební cestě a oni nějak nechtějí vzpomenout, jak se tu měli krásně.

Constance a Lizzie jedou do Říma rozprášit popel Constancina manžela Henryho a Lizziina bratra. Bylo to Henryho poslední přání, protože se zde s Constance před mnoha lety, za zvláštních okolností poznali.

Román ukazuje tři podoby lásky – okamžik jejího zrodu, uprostřed – během zralého vztahu a na jejím konci. Všechny tři příběhy jsou propojené a díky jedné staré, modré dlaždičce se na konci spojí úplně.

 

„Henry je požádal, aby jeho popel rozptýlily z Andělského mostu. Teď konečně dorazily do cíle. Obě staré dámy došly doprostřed mostu. Constance postavila igelitku od Harrods na balustrádu a vytáhla Henryho urnu. Slunce se na obloze sklánělo k západu, vzduch byl prosycený žárem a medově zbarveným světlem. Hladinu Tibery čeřil osvěžující vánek a laskal celý svět. Dokonalý okamžik. (…) „Za vteřinku, až slunce klesne ještě trochu níž – a vida, už je to tady – andělé zrudnou.“ Lizzie se ohlédla po desítce bělostných Berniniho andělech, kteří je obklopovali. Západ slunce je už zbarvil dorůžova a nyní, když slunce krvácelo do linie obzoru, andělé pomalu rudli, zalévali se temnou červení. Lizzie zatajila dech, protože byla svědkem zázraku. Tohle je ten správný okamžik.

17238929_10211158831679543_1846425151_n

Představila jsem si, když jsme před pár měsíci byli s přáteli v Římě a seděli na zdi Andělského mostu, že opodál ty dvě starší dámy hážou popel svého milovaného manžela a bratra z mostu do řeky Tibery. Dívají se, jak popel pohltila voda a život okolo plyne dál. My s přáteli sedíme dál na zdi, smějeme se, posloucháme pouličního zpěváka a Constance s Lizzie stále pozorují proud řeky dole, s hlavou sklopenou a pláčou. A já pláču s nimi.

V románu si na skútru i pěšky projdete celé centrum Říma, tak jako já s přáteli. Ubytujete se u Kolosea, projdete se z Andělského mostu až k bazilice svatého Petra ve Vatikánu, nebo sjedete na skútru Španělské schody. Budete se smát, ale budete i plakat.

Láska v Římě je moc úžasná, milá oddychovka, která byla opravdovým balzámem na moji duši. Jsem prostě nadšená. Přesně takový příběh tady chyběl! Je to tak krásné a každý kdo milujete Řím a Itálii, ať už jste zde byli, nebo se sem chystáte, či po tom alespoň toužíte – musíte tuto knihu MILOVAT! Má takové obrovské kouzlo… A ten náboj a jiskření, to prostě musíte zažít, to musíte číst! Protože Řím prostě poznamená každého. Navždy.

 

 

„Jen v bolesti loučení poznáme hloubku lásky.“

                                           George Eliot, Felix Holt

 

 

Moc děkuji KNIHÁM DOBROVSKÝ za recenzní výtisk.

Knihu koupíte zde.