Jsem Potterofil a nestydím se za to! Panoptikum a Bestiář

„Vypálím ti bradavice!“, zpráva od kožního lékaře Harryho značně znepokojila…

(Trocha humoru na začátek. Při psaní této recenze mi od skoro švagrové dorazil ve zprávě tento vtípek:-))

Mám pro vás dvoujitou recenzi.  Je mi tentokrát líto knihy od sebe dělit, protože krom obsahu jsou si neskutenčně podobné. Asi nechápete, co? Je to jednoduché. Obě dvě mají totiž naprosto bravurní zpracování, které nacházím především a hlavně jen u Slovartu. Pefektní formát doplňkových knih, kvalitní papír, vazba..jako k tomu nemám absolutně co vytknout. Tak proč od sebe knihy dělit, když by první odstavec byl stejný. Pěl by jako vždy ódy na Slovart a jeho kvalitu zpracování. Takže když to zhrnu – skvělé, perfektní, úžasné a skvostné jako vždy. (Není u mě zvykem takto chválit, já vím – ale jsem potterofil a vždy mě zahřeje, když mám v ruce něco fakt pěkného s a z HP:-))

Vlastním již předešlé knihy ze sbírkových titulů ze světa HP. Mám Magická místa i Filmová kouzla (samozřejmě to druhé a doplněné vydání o poslední díl). Všechny 4 knihy jsou skvělé a doplňují faktické informace o celém tom kouzelném světě.

Panoptikum postav

Správná drbárna! Tady máte v jednom svazku vše, co potřebujete o postavách vědět. V jakých filmech se postava objevila, její historie, o natáčení, o kostýmech, o jejich hůlkách, schopnostech, neschopnostech. Jsou tu hlavní postavy, profesoři, záporáci, vedlejší postavy, spousta drbů z natáčení, z tvorby scén, kostůmů, masek.. Mnoho informací. Je to neskutečná studnice informací. Jsou tu i takové drobnosti, kdy se dozvíte, že náramek, který má Lenka Láskorádová na večírku profesora Křiklana, si vyráběla sama. Herečku Dolores zase zajímalo, jestli bude vypadat podle popisu v knize: „Budu vypadat doslova jako ropucha a dostanu nějaké protetika?“ Kostymérka zase uslintávala z paží a chůze Fiennese, že ho nechtěla moc oblékat. Bill Nighty byl zase smutný, že bude asi jediný britský herec, co si nezahraje ve filmech Harryho Pottera. A tetička Marge měla jen dva nafukovací obleky.

To, co mě osobně ale na knize nejvíce uchvátilo jsou doprovodné ilustrace. Skici postav, jak by měly vypadat ve filmu, jak si je představují a malby. Ty jsou naprosto epesní. Tady není třeba ani se dál rozepisovat, jak moc jsou skvělé a musím vám je ukázat. Aspoň některé z nich.

A jako vždy je v této bublikaci něco navíc. Uvnitř je malá knížečka (spíše brožurka) s maskami Smrtijedů a úplně vzadu najdete plakát Fénixova řádu a Smrtijedů. Opět něco pěkného do rámu na zeď.

panoptikum1 panoptikum2 panoptikum3 panoptikum4

Hrozně se mi kniha líbí, nepamatuji si všechny podrobnosti, co tam píší, protože těch informací je pro mě hrozně moc, ale ráda si jí listuji u kávy při volné chvilce, nebo při jídle (nebojte, ještě jsem si v ní neudělala flek od rajské nebo tak něco:-)).

 

Bestiář Harryho Pottera

208 stránková příručka všech obludek ze světa HP. Ze stránek na vás vykouknou trollové, jezerní lidé, akromantule, trpaslíci či bazilišek. Kniha je rozdělena do několika sekcí (kapitol). Například obyvatelé lesa, jezer, temné síly, změny podoby a další. Je skvělé, že tu najdu informace i o zvěromázích, vlkodlacích i kluběnkách. Je tu kapitola, která pojednává i o zvířecích mazlíčcích  jako byl Trevor nebo Arnold. K mému potěšení je v bestiáři popsáno i ďáblovo osidlo nebo vrba mlátivá. Dostala jsem možnost nakouknout, jak to všechno ožívalo. Dozvěděla jsem se, jak se vše tvořilo, kolik za tím bylo lidí, práce a úsilí. Neskutečné.

Na trnoocasého draka v kleci prý recyklovali části baziliška. Raracha jednoho vyrobili v životní velikosti a pak zbytek animovali. Natočili i výjev, kdy Barnabáš Blouznivý učí trolly tančit balet v baletních špičkách a růžových sukénkách. Meli se objevit i zahradní trpaslíci, bohužel se do filmu nedostali a prašivku hraje krysa jménem Dex.

Nejsou to jen vylepšená Fantastická zvířata a kde je najít. (Ano, už jsem se s tímto názorem setkala, leč dotyčný asi neměl tuto knihu v ruce a jen se domníval).

A v neposlední řadě jsem opět unešena a uchvácena ilustracemi knihy. Skici, návrhy a kresby…jedním slovem: skvost!

bestiar1 bestiar2

Jsem velmi ráda, že se Bestiář dočkal znovuvydání. Když jsem po něm toužila, byl beznadějně vyprodaný a musela jsem si počkat na dotisk.

Musím říci, že jako skalní fanda HP si nedovedu představit, že bych tyto knihy doma neměla:-) A už se těším na červenec, protože vyjde další do série ze světa HP a tentokrát si posvítíme na Rekvizity a Artefakty.

A vám do Slovartu posílám velké díky. Fakt jsou ty knihy skvělé a jsem ráda, že jste se jich ujali vy:-)