I moje uši umí číst: Karel IV. – trilogie

Josef Bernard Prokop

Karel IV

 I Tajný deník

II Císař a císařovna

III Císař a synové

Audiokniha

Tato kniha formou deníku, který údajně psal sám panovník na pergamen, popisuje život českého krále, a římského císaře Karla IV. Jeho dětství, vztah ke všem čtyřem manželkám a dětem, hlavně pozdějšímu českému a římskému králi Václavovi IV.

 Mně osobně vyprávění v první osobě nadchlo. Díky tomu kniha působí velmi autenticky, až vám připadá, že se děje osobně účastníte. Myšlenky a pocity panovníka jsou opravdu zajímavé, a na rozdíl od jiných, pro mne bohužel nudných a stále stejných publikací, které jsem kdy četla, nabízí trochu jiný pohled na tuto velkou osobnost našich českých dějin.

 Hned v prvním díle, je vám líto chlapce, kterého v útlém věku odloučili od matky, chápete jeho rozporuplný vztah k otci, i jeho pozdější bezbřehou až nekritickou lásku k malému synkovi. Musíte obdivovat i velmi silný citový vztah ke všem čtyřem manželkám, ke každé jiným způsobem, ale vždy láskyplný.

 Ve druhém díle se zatajeným dechem sledujete boj s ohrožujícím zetěm Rudolfem Habsburským, napínavé pátrání po vrahovi otce, i dlouho trvající přípravu na císařskou korunovaci a slavnou římskou jízdu. A vedle toho všeho i velkou bolest nad ztrátou důvěrného přítele Arnošta z Pardubic. Já osobně jsem i slzičku uronila, jak sugestivní vyprávění to bylo.

 Třetí díl, pak mapuje posledních deset let Karlova života,a jeho snahu zajistit co nejlépe tituly, a neotřesitelné postavení do budoucnosti, pro Václava, i následné konflikty s matkou svých dalších dvou, z hlediska titulů a moci, poněkud opomíjených synů. Královna Alžběta má pocit křivdy,a připraví mu nejednu horkou chvilku.

josef_bernard_prokop_karel_4_3cd_box_audio_onehotbook_3d

Pokud jde o zpracování a výrobu audioknihy, Onehotbook se opravdu vytáhlo! V první řadě grafická úprava obalu, i samotných nosičů je úžasná a přiznám se, že mám trilogii vystavenou na čestném místě ve své knihovničce. Informace o autorovi i interpretovi uvnitř, včetně footografií, jsem také velmi ocenila.. Jiří Dořák knihu načetl přímo skvěle, pozvedl její úroveň někam do výšin a díky němu to byl pro mne opravdový zážitek  jaký se povede jen vyjímečně. Má můj vřelý obdiv. A v neposlední řadě podbarvující hudba mezi jednotlivými kapitolami, někde i znějící velmi jemně do vypravěčova hlasu, byla příjemná,nerušila mne, jak se někdy u audioknih stává, a navíc se do děje opravdu hodila. Klobouk dolů za tento nakladatelský počin a za mne velký dík.

A zároveň nakladatelství Onehotbook vřelé poděkování za recenzní výtisk,opravdu jsem si těch 31 hodiin 21 minut báječně užila.