Dům na prahu noci

Casa al Bordo della Notte – Dům na prahu noci

 

Amedeo Esposito, nalezenec z Florencie, konečně našel svůj domov. Na první pohled se zamiloval do ostrůvku Castallemare na jihu Itálie. Nejprve sem jel, protože na ostrově potřebovali lékaře, ale hned si toto místo i jeho obyvatele oblíbil a rozhodl se zde zůstat a založit rodinu. Koupil dům, který si zamiloval hned, když ho viděl poprvé. Bylo to obydlí, kterému se od pradávných časů říkalo Dům na prahu noci. Pojmenoval ho stejně a otevřel zde bar. Vzal si krásnou a inteligentní učitelku Pinu, která mu porodila čtyři krásné děti. Tři chlapce a jedno děvče.

Dům na prahu noci se následně stane domovem pro celé generace rodiny Espositových. Zatímco na ostrov doráží století prudkých změn, válečného utrpení, nájezdy turistů i hospodářské krize. Mění se režimy, ale Dům na prahu noci stojí dál, jako tajemné dějiště všech událostí…

18035598_10211492469740286_1147685613_n

Čtvercová budova vybledlé jantarové barvy jako by balancovala na samém okraji svahu mezi světlem na náměstí a tmou na svahu a na moři. Terasa byla porostlá velkou bougainvilleou. Mezi květinami stály stolky a ostrované tu popíjeli limoncello a arancello, prali se a nadávali nad kartami, pohupovali se do rytmu vířivých písní organela. Zdobený nápis na štítě nesl slova „Casa al Bordo della Notte“ – Dům na prahu noci. K Amedeovi přistoupil drobný stařeček. Trochu se kymácel, když k němu vzhlédl, a řekl: „Kdopak jste?“ „Amedeo Esposito, (…) jsem nový doktor.“

17974397_10211492483740636_1875687649_n 

Společenský román plný italských slov a krásné Itálie určitě nadchne každého, kdo miluje tento přímořský – pro nás trochu jiný, styl života. Příběhy lidí, defakto odříznutých odříznutých od světa a na ostrově si žijících po svém. Autorka mistrně popisuje místní úžasnou atmosféru, vůni moře, květin a všeho ostatního v okolí. Nechybí zde ani trošku tajemna, protože ostrov je prokletý plačící kletbou a u moře jsou strašidelné jeskyně plné koster lidí.

Sága rodiny Esposito, což v překladu znamená nalezenec, vás zavede na místo plné příběhů, legend a občas i zázraků. Je to román o celých sto létech života na jednom ostrově, příběhy těch pár lidí, kteří na něm bydlí, kde každý zná každého. Popisuje jejich chudý život daleko od pevniny – po celá desetiletí, od roku 1914 až po současnost.

Dům na prahu noci možná není kniha, ze které se posadíte na zadek a zavoláte: „Waw!“ Ale je to kniha, při které zvoláte: „Ach, to byl balzám na moji duši!“ Je to román, ze kterého budete mít příjemný pocit, že jste přečetli něco důležitého. Něco plného životní moudrosti, dobra a určitého poselství. Uvidíte vyrůstat celé generace Espositových a každý z nich má svůj vlastní příběh, který stojí za to. Pojďme si posedět v Domu na prahu noci, ve stínu bouganvillií a usrkávat u toho limoncello… Vždyť je tam tak moc krásně!

 

Moc děkuji KNIHÁM DOBROVSKÝ za recenzní výtisk.

Knihu koupíte zde.