11.září – život předtím a potom…

„Slibuji, že budu jíst snídani každý den svého života, pokud budu moct jíst s tebou.“

 

Ufff, tak tohle byl opravdu velice silný příběh. Tak skutečný, až je z toho člověku úzko. Strhující prvotina autorky Kim Hooper, o ženě, která se nevzdává a bojuje až do samého konce, vás vezme za srdce!

 

 22054276_10212917427443338_943547036_n

Emily se už na vysoké zamilovala do Drewa. Byli šťastný pár a tak se brzy po studiích vzali. Ale člověk míní, život mění. Přišlo pár překážek, těžkých rozhodnutí, až se odcizili a jejich život už nevypadal tak růžově jako na začátku. Ale Em chce být šťastná. Jednoho dne potká starého známého, zamiluje se a zjistí, že je těhotná. Rozhodne se, že spolu budou žít. Manžela Drewa opustí a vše mu řekne. Její plány změní 11. září 2001. Strašlivá tragédie. Ale ona se během pár dní dá dohromady a vymyslí plán. Nechá za sebou Emily, která zemřela ve Světovém obchodním centru a stává se Connie. Míří do Kalifornie, kde chce vybudovat svojí dceři šťastný a spokojený život. Když jí ale po třinácti letech lékaři oznámí, že má rakovinu v pokročilém stádiu, musí opět jednat…

 

„Pustila jsem napůl snědenou palačinku na postel a šla jsem blíž k televizní obrazovce, zírala jsem na obraz budovy s dírou na straně, jak se z ní valí kouř. Byla to severní věž – moje věž, jeho věž. Ta díra byla dost vysoko. Kancelář Berringeru byla vysoko, na 101. podlaží. Snažila jsem se spočítat, o kolik pater níž byla ta díra. (…) Napsala jsem mu zprávu: Koukám na zprávy, jsi v pořádku? Čekala jsem. (…) Věže – obě – byly pomalu ničeny ohněm, po stranách z nich tekly rudé potoky, zanechávající za sebou černotu a šedé sloupce. Svědci potvrdili, že věže se naklání. (…) Znovu jsem se podívala na telefon. Nic.“

 22053379_10212917446523815_1765485363_n

Nejděsivější na příběhu je, že se klidně mohl stát. Protože 11. září se stalo. Přesně tak, jak se popisuje v knize. Možná ne Emily, ale klidně nějaké Heather nebo Jennifer. Kdokoliv se mohl ráno probudit a věděl, že je jeho blízký v práci právě ve Světovém obchodním centru. Brečela jsem jako želva. Tak silný, realistický příběh. Ano, hodně realistický, protože se klidně mohl v New Yorku někomu stát. Ten popis jedenáctého září, kdy se Emily probudila šťastná, dělala palačinky k snídani a tančila u toho… A najednou se jí zhroutí celý její svět, jako domeček z karet. Zahlédne v televizi zprávy, že před deseti minutami narazilo letadlo do Světového obchodního centra… Ten popis toho, co vše v tu chvíli Emily prožívala, jak se jí čas zastavil… ta bolest, smutek, prázdno, několika denní apatie mimo časoprostor… Co má dělat dál se svým životem? Jak má žít s tou bolestí a ztrátou?

Kapitoly se střídají z doby před jedenáctým zářím a poté.

Velice silný, dechberoucí, bolestný příběh obrovských životních rozhodnutí a ztrát, který zasáhne vaše srdce. Lidé, kteří mě znali přináší hned tři veliké životní překážky a důležité zlomové body – lásky a manželství, tragické 11. září a rakovinu. Jak se s tím vším Em vypořádá? Dokáže se znovu po letech vrátit s dcerou do New Yorku?

Budete plakat, budete Emily držet palce, budete se modlit, ať vše dobře dopadne a budete mít zlomené srdce. Protože ne vždy život končí, tak jak si představujeme. Bohužel. Ale když budeme silní jako Emily, můžeme začít znovu. A můžeme věřit v lepší zítřky. Protože… co jiného nám vlastně zbývá, že?

 

Moc děkuji nakladatelství Omega za nádherný recenzní výtisk.